Uraz Patent

Yurtdışı Patent

Yurtdışı Patent

Yurtdışında Patent İşlemleri

Buluşunuzu yurtdışında satmayı veya lisanslamayı planlıyorsanız, yurtdışında koruma başvurusunda bulunmayı düşünmelisiniz. Bunu yapmazsanız, herhangi biri yasal olarak buluşunuzu yurtdışında yapabilir, kullanabilir veya satabilir.

Buluşunuzu yurtdışında, gerek sahibinin ilgilendiği ülkenin patent ofisine doğrudan, gerekse 150'den fazla ülkeyi kapsayan uluslararası patent sistemi yani PCT (Patent İş birliği Anlaşması) aracılığıyla başvuru yaparak koruyabilirsiniz.

Rüçhan tarihinin korunması için, yabancı başvuru veya PCT başvurusu, ulusal başvuru tarihinden itibaren 12 ay içinde yapılmalıdır.

PCT sistemini kullanarak uluslararası başvuru yaptığınızda, buluşunuzun tüm PCT üyesi ülkelerde yasal korumasını almanız mümkün olacaktır.

PCT, buluşlar için patent başvuruları, mucit sertifikaları, faydalı sertifikalar, faydalı modeller ve çeşitli patentler ve ek patentler için başvuruların yapılmasını kapsar.

Yurtdışı Patent Süreci Nasıl Çalışır 


Bu, farklı ülkelerdeki patent sürecinin bir karşılaştırmasıdır. Patent sürecinin ve ülkeden ülkeye nasıl farklılık gösterdiğinin küresel bir analizidir.
Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi'nin (USPTO) nasıl çalıştığı, patentlerin ne olduğu, ticari markalardan nasıl farklı oldukları, mucitlerin patentlerini nasıl tescil ettirebilecekleri ve daha fazlası hakkında bilgiler içerir.

Yurtdışı Patent Kanunları Nelerdir?


Yabancı patent yasaları, diğer ülkelerdeki patentleri yöneten yasalardır. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), Amerika Birleşik Devletleri'ndeki patentlerden sorumludur.
USPTO'nun Çin'de Çin'den gelen patent başvurularını ele almaktan ve Çin'de yaşayan veya çalışan mucitlere patent vermekten sorumlu bir şubesi vardır.

Yurtdışında Patent İşlemleri


Patentler, fikirlerinizi ve icatlarınızı rakipler tarafından çalınmaktan korumanın harika bir yoludur. Ancak, patentlerin Amerika Birleşik Devletleri'nde dosyalanması çok pahalı olabilir. Fikrinizi veya buluşunuzu yurtdışında patentlemek istiyorsanız, önce hangi adımların atılması gerektiğini bilmeniz önemlidir.
Bu makale, diğer ülkelerde patent başvurusu yapmak için gerekli adımları ve maliyetlerini tartışacaktır.


Patentleme Nedir ve Neden Önemlidir?


Patentleme, USPTO ile bir patent başvurusu sürecidir. Patentler önemlidir çünkü buluş sahibine buluşlarını koruma ve finansal ödüller kazanma fırsatı sunar.
Patentler ve tam olarak ne oldukları konusunda çok fazla kafa karışıklığı var. Patent, mucitlere buluşlarını koruma ve finansal ödüller kazanma fırsatı sağlayan bir fikri mülkiyet biçimidir. ABD Patent Yasası, "patent"i "bir buluşun kamuya açıklanması karşılığında sınırlı bir süre için bir buluşçuya veya vekiline kanunla verilen bir dizi münhasır hak" olarak tanımlar. Bu, bir kişi bir patent için başvurduğunda, başka kimse haklarını ihlal etmeden buluşlarını kullanma, satma veya lisanslama hakkına sahip oldukları anlamına gelir.

Birleşik Krallık'ta Bir Ürün veya Fikir Nasıl Patentlenir?


Patent, bir fikrin veya buluşun mucidine münhasır haklar veren bir tür fikri mülkiyettir. Unutulmamalıdır ki bir buluşun patentlenebilmesi için yeni, yaratıcı ve kullanışlı olması gerekir.
Patentler için Birleşik Krallık'ta Fikri Mülkiyet Ofisi (IPO) aracılığıyla başvuru yapılabilir. Başvuru süreci genellikle yaklaşık 18 ay sürer ve maliyeti 4.000 £ 'a kadar çıkabilir.
Patent başvurunuzla ilgili yardım arıyorsanız, bir patent vekili veya bir patent acentesi tutmayı düşünebilirsiniz. Bu uzmanlar, başvurunuzun tüm yönleriyle size yardımcı olacak ve fikrinizin yasalarca korunmasını sağlayacaktır.

Norveç'te Bir Fikrin Patenti Nasıl Alınır?


Norveç'te fikrinizin patentini almayı düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bir patent araştırması yapmaktır.
Norveç Patent Yasası, "Bir buluş, patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce Norveç dışında herhangi bir ülkede ifşa edilmemiş veya bilinmemişse, yeni olarak kabul edilecektir" der.
Uluslararası bir patent başvurusu yapıyorsanız, bunu yapmanın iki yolu vardır:
- Uluslararası bir PCT başvurusu yapabilirsiniz. Bu, buluşunuzun 150'ye kadar ülkede patentlenmesine izin verecektir.
- Korumak istediğiniz her bir ülkede ulusal patent başvurusunda bulunabilirsiniz.

Neden Diğer Ülkelerde Ürünlerinizin Patentini Almayı Düşünmelisiniz?


Pazarınızı genişletmek ve daha fazla kar elde etmek istiyorsanız, ürünlerinizin diğer ülkelerde patentini almak harika bir fikir olabilir. Ancak, bu sürecin bir ülkede patent almaktan daha zor olduğunu akılda tutmak önemlidir.
Her şeyden önce, ürününüz için doğru patent ofisini aramanız gerekir. Doğru olanı bulduktan sonra patent başvuru formunu doldurmanız ve gerekli ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu adımlar tamamlandıktan sonra, ürününüzün ve potansiyel pazarının analizini içeren uluslararası bir arama raporu alacaksınız.
Uluslararası araştırma raporu patent ofisi tarafından kabul edilirse, yaklaşık 1-2 yıl süren ulusal bir aşama inceleme talebinde bulunabilirsiniz. Bu aşama sınavı da kabul edilirse, resmi bir hibe verilecektir.

Uluslararası Aşama


Uluslararası aşama, uluslararası bir başvurunun yapılması, uluslararası bir araştırma raporu ve yazılı görüş oluşturulması, başvurunun WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) tarafından yayınlanması ve (isteğe bağlı) uluslararası ön incelemeyi içerir.

Prosedürün uluslararası aşaması, bir başvuru sahibinin buluşun patentlenebilirliğini ve başvurunun seçilen ülkelerde daha fazla incelenmesinin uygulanabilirliğini anlamasını mümkün kılar.

Ulusal Aşama Girişi


Ulusal aşama, başvuru sahibinin patent almak istediği ülkelerdeki patent ofislerine başvuruda bulunmaktan oluşur. Ulusal bir başvuruda bulunmak için son tarih genellikle rüçhan tarihinden itibaren 30-31 aydır.

Bu nedenle, başvuru PCT sistemi kullanılarak yapılmışsa, başvuranın ulusal başvurularını yapmak için 18-19 ay daha süresi vardır. PCT başvurunuz yoksa ancak ülkenizde ulusal bir başvurunuz varsa, başvurunuzu diğer ülkelerde sözleşme önceliğini kullanarak yapmak için yalnızca 12 ayınız vardır.


Yurtdışı Patent

  • Uluslar arası marka patent faydalı model endüstriyel tasarım başvurusu
  • Dünya genelinde marka patent faydalı model endüstriyel tasarım araştırması
  • Uluslar arası tescil aşamalarının takibi
  • Marka, patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım izleme ve yenilemesi
  • Tescil sonrası adres, unvan ve nevi değişikliği işlemleri
  • Tescil sonrası lisans ve devir işlemleri
  • Taklit ve benzer marka, ürün ve modellere karşı hukuki sürecin başlatılması ve takibi
  • Rakip firma başvuru takibi
  • Uluslar arası yapılan başvurulara itiraz ve karşı görüş işlemleri
  • ”Rekabet üstünlüğü kazandıran entelektüel sermayenize ve değerlerinize sahip çıkma konusunda destek olmaya hazırız.”

Yurtdışı Patent
Uraz Patent