Uraz Patent

Marka Tescil

Marka Tescil

Marka Tescil , Ticari marka, mal veya hizmetlerin kaynağını tanımlayan ayırt edici bir işaret veya semboldür. Bir kelime, isim, slogan, resim, logo, şekil veya bu unsurların bir kombinasyonu olabilir. Ticari marka sahibi, onu belirli ürün ve hizmetlerle ilgili olarak kullanma hakkına sahiptir.


Tescil nedeni, markanın yasal olarak korunmasını sağlamak ve başkaları tarafından izinsiz kullanılmasını önlemektir. Tescil edilmeyen bir marka izinsiz olarak kullanılabilir ancak mevcut tescilli marka ile herhangi bir karışıklık olması durumunda bu durum hukuki sorunlara yol açabilir.


Markanızı, işletme adlarınızı ve ticari marka tescilinizi tescil ettirmek, markanızı koruduğunuzdan emin olmak için gerekli ilk adımdır.

Marka Tescil Kayıt Sorgulama

Markanızın tescilli olup olmadığını bilmek önemlidir çünkü sizi daha önce başkası tarafından tescil edilmiş bir marka için zaman ve para harcamaktan kurtaracaktır.

Markanızın zaten kayıtlı olup olmadığını öğrenmenin bir yolu USPTO web sitesinde arama yapmaktır. Markanızın Avrupa'da tescilli olup olmadığını öğrenmek isterseniz TESS veya EUIPO web sitelerinde de arama yapabilirsiniz.

Mevcut ticari markaları kontrol etmenin başka bir yolu, bir fikri mülkiyet avukatından veya fikri mülkiyet temsilcisinden sizin için bir ticari marka araştırması yapmasını istemektir.

Marka Tescil

Marka Tescil İşlemi Yaptırmak, bu yıl vereceğiniz en iyi karar olabilir. Bir ticari markanın tescili, bir markanın sahibi olduğunuzu Patent ve Ticari Marka Ofisine resmi olarak belgeleme sürecidir.

Ticari markanızı tescil ettirmeniz önemlidir çünkü size bu markayı ticarette kullanmak için münhasır haklar verir. Bu, bir kez kaydolduğunuzda, sizden izin almadan başka hiç kimsenin aynı markayı mal veya hizmetleri için kullanamayacağı anlamına gelir.


Marka Tescil Etmenin Yasal Gereksinimleri Nelerdir? 

Marka Tescil süreci karmaşık bir süreçtir. Başlamadan önce ticari marka tescilinin yasal gerekliliklerini anlamak önemlidir.
Markanın ayırt edici olması ve diğer mal veya hizmet markalarına kafa karıştıracak kadar benzer olmaması gerekmektedir. Marka aynı zamanda temsil ettiği mal veya hizmetler için jenerik bir isim olmamalıdır ve başka bir kişinin markasıyla yanlış bir şekilde bağlantı ima edemez.


Tescil, Ticari Markanızı Kullanıyorsa Ne Yapabilirsiniz? 

Ticari markanızı korumanın bir yolu, onu Ticari Marka Ofisine kaydettirmektir. Bu, başkalarının sizin izniniz olmadan ticari markanızı kullanmasını önleyecektir. Aynı markayı zaten başka biri kullanıyorsa, onlarla anlaşmaya çalışabilir veya dava açabilirsiniz.

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Ticari marka, mal veya hizmetlerin kaynağını tanımlayan bir kelime, sembol veya kelime öbeğidir. Bir ticari marka, malların kendilerini de tanımlayabilir. Marka tescili, markanızın sizin izniniz olmadan başka bir şirket veya kişi tarafından kullanılmasını engelleyen bir işlemdir.

Ticari markalar önemlidir çünkü tüketicilere ürün ve hizmetlerin kalitesi hakkında güvence sağlarlar. Ayrıca, belirli bir ürünü kimin ürettiği veya bir hizmeti kimin sağladığı konusunda kafa karışıklığını da önlerler. Bu, müşteri sadakatini korumaya ve ürün veya hizmet için adı kullanma haklarına kimin sahip olması gerektiği konusunda maliyetli yasal savaşlardan kaçınmaya yardımcı olur.


Ticari markamı nasıl koruyabilirim?

Ulusal/uluslararası düzeyde tescil yoluyla, ulusal/uluslararası marka ofisine tescil başvurusunda bulunarak ve gerekli ücretleri ödeyerek, ticari marka koruması elde edilebilir.

Marka Tescili hangi hakları sağlar?

Prensip olarak, bir ticari  Marka Tescili, tescilli ticari markanın kullanımına ilişkin münhasır bir hak verecektir. Bu, ticari markanın münhasıran sahibi tarafından kullanılabileceğini veya ücret karşılığında kullanım için başka bir tarafa lisanslanabileceğini ifade eder. Tescil, yasal kesinlik sağlar ve örneğin bir dava durumunda hak sahibinin konumunu güçlendirir.

Ticari marka koruması ne kadar sürer?

Marka Tescil süresi net on yıldır. Ek ücret ödenmesi halinde süresiz olarak yenilenebilir. Marka hakları özel haklardır ve koruma mahkeme kararları ile sağlanır.

Ne tür markalar tescil edilebilir?

Bir kelime veya kelimelerin, harflerin ve rakamların birleşimi mükemmel bir şekilde bir ticari marka oluşturabilir. Ancak ticari markalar ayrıca çizimlerden, sembollerden, malların şekli ve ambalajı gibi üç boyutlu özelliklerden, sesler veya kokular gibi görünmeyen işaretlerden veya ayırt edici özellikler olarak kullanılan renk tonlarından da oluşabilir - olasılıklar neredeyse sınırsızdır.


Marka Tescil, Tescilli Markaya Sahip Olmanın Yararları

Ticari markanızı tescil ettirmezseniz, başka biri yapabilir. Bu, işinizi anında riske atar. Tescilli bir ticari markayı güvence altına almak, markanızı korur ve birinin benzer işaretleri kullanmasını önler. Markanızın tescili ile, ihtilaflı markaları tescil ettirmeye teşebbüs eden veya ihtilaflı markalarla faaliyet gösteren ve işinize zarar veren taraflara karşı dava açma hakkınız bulunmaktadır.

Ürününüz veya hizmetiniz başarılı oldukça, ticari markanın kendisi de içsel bir değer geliştirmeye başlar. Ticari yatırımcılar, markanızı güvence altına almak için uygun yasal ticari marka korumasını alıp almadığınızı değerlendirecektir.

İki önemli husus var. Birincisi, işletmenizin faaliyet gösterdiği veya faaliyet göstermeyi planladığı ülkelerde uygun şekilde korunuyor olması ve ikincisi, işletmenizin sağladığı tüm hizmet veya ürün sınıflarında korunuyor olmasıdır.


Marka Tescil

Marka tescil belgesi hizmetleri:


Ulusal ve Uluslararası Marka Tescil Başvuru

Ulusal ve Uluslararası Marka Araştırma

Marka Tescil Sürecinin Takibi

Marka izleme ve Yenileme İşlemleri

Tescil Sonrası Lisans ve Devir İşlemleri, Adres, Unvan ve Nevi Değişikliği

Tanınmış Marka Başvurusu

Taklit Marka ve Benzer Markalara Karşı Hukuki Sürecin Başlatılması ve Takibi

Marka Bültenlerini İnceleyerek Benzer Başvuruların Tespiti

İzleme ile Tespit Edilen Benzer Başvuruların Bildirimi

Rakip Firma Başvuru İzleme

Ulusal ve Uluslararası Marka İzleme

TÜRK PATENT VE MARKA KURUMUNA Yapılan Başvuruların İtiraz İşlemleri

TÜRK PATENT VE MARKA KURUMUNA İtiraz ve Karşı Görüş İşlemleri

Yurt İçindeki ve Yurt Dışındaki Müvekkillerin İtiraz İşlem Süreçlerinin Takibi

”Rekabet üstünlüğü kazandıran entelektüel sermayenize ve değerlerinize sahip çıkma konusunda destek olmaya hazırız.”

Marka Tescil
Uraz Patent