Uraz Patent

Coğrafi İşaret

Coğrafi İşaret

Coğrafi işaret (Gİ), belirli bir coğrafi kökene sahip olan ve bu kökenden kaynaklanan nitelik veya itibara sahip ürünlerde kullanılan bir işarettir. Bir GI olarak işlev görmesi için, bir işaretin bir ürünü belirli bir yerdeki menşeli olarak tanımlaması gerekir. Ayrıca, ürünün nitelikleri, özellikleri veya itibarı esasen menşe yerine bağlı olmalıdır. Nitelikler coğrafi üretim yerine bağlı olduğundan, ürün ile orijinal üretim yeri arasında açık bir bağlantı vardır.Coğrafi İşaret (GI), coğrafi alanda üretilmiş veya işlenmiş mallar üzerinde kullanılan bir coğrafi işarettir.

GI sistemi, ürünlerin orijinal, kalite garantisine sahip olması ve sahte olmamasını sağlayarak tüketicilerin ve üreticilerin haklarını korumak için tanıtıldı.

Belirli bir yerden kaynaklanan bir ürün veya süreç için bir GI patenti verilir. Üreticilerin ve üreticilerin ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla fikri mülkiyet haklarını korumak için kullanılır.

Ürününüz veya Fikriniz için Coğrafi İşaret Nasıl Alınır?

GIP, bir Devlet İnovasyon Ürünüdür. Devlet tarafından geliştirilen ve şu anda ticarileştirilmekte olan bir ürün veya fikirdir. Halkın yararına olacak bir ürün veya hizmet fikriniz olduğunda, onu geliştirmeye yardımcı olması için bir GIP'ye başvurabilirsiniz.

GIP'e başvurma süreci uzun ve karmaşık olabilir, ancak ödüllendirilmenin faydaları buna değer.

Coğrafi İşaretli Patent Nedir ve Nasıl Çalışır?

Coğrafi işaret patenti, bir ürün veya hizmetin menşeini tanımlayan bir markadır. Belirli bir coğrafi alan veya o yerle ilişkili bir ürün için kullanılabilir.
Coğrafi işaretli patentler genellikle şarapları, peynirleri ve diğer ürünleri taklitten korumak için kullanılır.

Coğrafi İşaret Koruması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ticari Marka Ofisleri, ticari marka tescil sürecinin bir yıla kadar sürebileceğini, ancak başvurunuz "basit" ise ve ticari marka itirazı veya dava gibi herhangi bir sorun içermiyorsa süreç üç aydan daha kısa bir süreye kadar kısaltılabileceğini belirtiyor. .

Coğrafi İşaret Korumasına Kaydolmanın Artıları ve Eksileri nelerdir?

Coğrafi İşaret koruması, birçok insanın bilmediği bir sigorta şeklidir. Coğrafi İşaret, Devlet Gelir programı anlamına gelir ve bu tür sigorta kapsamı, yaralandığınız için çalışamamanız durumunda gelirinizi korumak için tasarlanmıştır.
GI korumasına kaydolmanın bazı avantajları vardır. Profesyonellerden biri, yaralanırsanız ve çalışamazsanız finansal krizden kaçınmanıza yardımcı olabilmesidir. Başka bir profesyonel, aylık lehtarınız olarak belirlenmişlerse, eşiniz veya aile üyeniz için bir maaş çeki sağlamasıdır. GI korumasına kaydolmanın son bir profesyoneli, düşünülemez bir şey olursa, finansal olarak size bağımlı olanlar için paranın olacağını bilmenin sağladığı gönül rahatlığıdır.

Coğrafi işaret hangi hakları sağlar?

Coğrafi işaret hakkı, işareti kullanma hakkına sahip olanların, ürünü geçerli standartlara uygun olmayan üçüncü bir kişi tarafından kullanılmasını engelleme olanağı tanır. Örneğin, Darjeeling coğrafi işaretinin korunduğu yargı bölgelerinde, Darjeeling çayı üreticileri, çay bahçelerinde yetiştirilmeyen veya uygulama kurallarında belirtilen standartlara göre üretilmeyen çaylar için “Darjeeling” teriminin kullanımını hariç tutabilir.

Bununla birlikte, korunan bir coğrafi işaret, sahibinin, bir kişinin o işaret için standartlarda belirtilen tekniklerin aynısını kullanarak bir ürün yapmasını engellemesini sağlamaz. Coğrafi işaretin korunması, genellikle işareti oluşturan işaret üzerinde hak kazanılmasıyla sağlanır.


Coğrafi işaretler hangi tür ürünler için kullanılabilir?

Coğrafi işaretler genellikle tarım ürünleri, gıda maddeleri, şarap ve alkollü içecekler, el sanatları ve endüstriyel ürünler için kullanılmaktadır.


Coğrafi işaret koruması ne kadar sürer?

Birçok sui generis mevzuatta coğrafi işaret tescilleri belirli bir geçerlilik süresine tabi değildir. Bu, tescilli bir coğrafi işaretin korumasının, tescil iptal edilmediği sürece geçerli kalacağı anlamına gelir.

Toplu olarak tescil edilen coğrafi işaretler ve sertifika işaretleri genellikle yenilenebilir on yıllık sürelerle korunur.


Korumalı coğrafi işareti kimler kullanabilir?

Korumalı coğrafi işaret kullanma hakkı, tanımlanan coğrafi alanda, ürüne özel üretim koşullarına uyan üreticilere aittir.


Coğrafi işaret hakları nasıl uygulanır?

Tüm fikri mülkiyet hakları gibi, coğrafi işaret (GI) hakları, tipik olarak bir mahkemede ulusal mevzuatın uygulanmasıyla uygulanır. Dava açma hakkı, yetkili bir makama, savcıya veya gerçek veya tüzel kişi, kamu veya özel herhangi bir ilgili tarafa ait olabilir. Ulusal mevzuatta öngörülen yaptırımlar medeni (yasadışı eylemleri sınırlayan veya yasaklayan emirler, tazminat davaları vb.), cezai veya idari olabilir.

Coğrafi işaretler hangi tür ürünler için kullanılabilir?

Coğrafi işaretler genellikle tarım ürünleri, gıda maddeleri, şarap ve alkollü içecekler, el sanatları ve endüstriyel ürünler için kullanılmaktadır.

Coğrafi İşaret

Coğrafi işaretler işletmemle ne kadar alakalı?

Tüketiciler, ürünlerin coğrafi kökenine giderek daha fazla dikkat ediyor ve çoğu, satın aldıkları ürünlerde bulunan belirli özelliklere önem veriyor. Bu nedenle coğrafi işaretler (GI), tüketicilerin coğrafi menşe bazlı özelliklere sahip ürünler ile bu özelliklere sahip olmayan diğer ürünleri ayırt etmelerini sağlayarak pazarda ürün farklılaştırıcıları olarak işlev görür. Coğrafi işaretler, bu nedenle, menşeine bağlı kaliteli ürünler için ortak markalar geliştirmede kilit bir unsur olabilir.

Coğrafi İşaret
Uraz Patent